Atpakaļ uz sākumu

Sapņu dīvāns

28. novembris 2016.gads

Katrā mājoklī ir telpa, kur notiek vislielākā rosība – tiek uzņemti ciemiņi, pavadīts laiks kopā ar ģimeni. Tā bieži ir vieta, kur palasīt labu grāmatu, iedzert kafiju vai vienkārši relaksēties. Katrā mājā šī telpa var būt atšķirīga , tomēr visām šīm vietām ir kaut kas kopīgs – tās centrā parasti atrodas dīvāns.

Mājīguma sajūtu, ko ikkatrs vēlamies savās mājās, mums dod ģimene – cilvēki, ar kuriem dzīvojam kopā un, protams, telpas iekārtojums. Tas, cik ērti jūtamies starp lietām, kuras ir mums apkārt un kuras lietojam. Tāpēc ticam, ka pārdomāta dīvāna izvēle ir viens no svarīgākajiem elementiem ikviena mājokļa iekārtošanā.

Lietas par kurām vajadzētu padomāt pirms dodaties izvēlēties savu sapņu dīvānu:

 1. Ko mums atļauj telpa?
 2. Cik cilvēki un kā to lietos?
 3. Mīksts un omulīgs vai ciets un askētisks?
 4. Cik ilgam laikam pērkam?
 5. Kādu materiālu izvēlēties?
 6. Bērni un mājdzīvnieki
 7. Telpas interjers
 8. Piemērotākais tonis
 9. Gultas mehānisms. Jā vai nē?
 10. Kādas “extras” ir svarīgas (relaksācijas mehānismi, lādētāji utt.)?
 11. Aksesuāri (spilveni, pledi, pufi)

1. Vispirms jāsaprot, ko mums atļauj telpa, kurā vēlamies dīvānu ievietot un ko mēs vēlamies no telpas saņemt. Jebkurā gadījumā, svarīgs ir dīvāna izmērs kā arī apjoms. Mazā dzīvoklī / telpā piemērotāks būs neliels dīvāns ar šaurākiem roku balstiem, iespējams uz paaugstinātām kājiņām, lai radītu gaisīgāku, vieglāku iespaidu. Šādā komplektācijā tas varētu būt pat stūra dīvāns, jo nebūs smagnējs un uzmācīgs.       Svarīgi, lai tas neizskatās “iesprostots” starp pārējām mēbelēm.

Lielā viesistabā var atļauties lielu dīvānu, kurš sastāv no vairākiem elementiem – stūra dīvānu vai vairāku dīvānu grupu. Arī izskats tam var būt smagnējāks – zemas kājas, masīva mugura un sēdes daļa. Tas aizpildīs telpu un “nepazudīs” tajā.

22308_mezzo-corner-sofa-with-lounging-and-resting-unit_10000_4

Ja paredzēts, ka dīvāns pildīs telpas norobežotāja vai atdalītāja funkciju un tā muguras daļa būs redzama, noteikti dariet to zināmu pārdevējam. Ne vienmēr ražotājs paredzējis, ka dīvāna mugurpuse tiks eksponēta. Ierasts, ka dīvāns tiek piestumts pie sienas un mugurpuses izskatam ir maza nozīme, tādēļ tur var būt vairākas nošuves, detaļu savienojumi, materiāla toņu atšķirības u.tml.

2. Atpūtas zona jāveido tā, lai tajā pietiktu vietas un būtu ērti visiem ģimenes locekļiem. Te jāpadomā arī par to, kā katram vislabāk patīk relaksēties – zvilnēt izstieptām kājām, ieritināties mīkstā stūrītī. Arī par to, vai dīvāna muguras spilvenu augstums un sēdvietas dziļums būs ērts visiem dīvāna regulārajiem lietotājiem. Jebkurā gadījumā, pirms dīvāna izvēles pārrunājiet savus un pārējo ģimenes locekļu ieradumus, lai saprastu, kas kuram ir svarīgi, lai justos labi. Ļoti iespējams, uzzināsiet viens par otru kaut ko jaunu.

32185_cenova-corner-sofa-with-lounging-unit_10000_8

3. Mīksts un omulīgs vai ciets un askētisks? Kaut gan šis jautājums attiecināms arī uz iepriekšējo tematu, tas ir pietiekami svarīgs, lai tam pievērstu nopietnāku uzmanību. Jo mīksts vai ciets dīvāns nenozīmē tikai komfortu. Tas bieži vien nosaka arī vizuālo izskatu un – kas ir svarīgākais – kā par dīvānu būs jārūpējas, lai tas arī pēc laika joprojām izskatītos labi. Mīksts vai ciets nozīmē “kas lācītim vēderā”.

Ciets nozīmē, ka pildījumam visbiežāk izmantotas blīvākas poliuretāna putas, kas izgrieztas vienā gabalā visam sēdvietas spilvenam. Vizuāli dīvāns būs ar asākām kontūrām, askētiskāks. Pozitīvi, ka šāda tipa pildījumi ilgi saglabā formu. Jāatceras gan, ka sēžot katru dienu vienā un tajā pašā vietā, tā paliks mīkstāka. Tādēļ laiku pa laikam ir lietderīgi sadzīvē ieviest pārmaiņas un pamainīt vai nu iecienīto zvilnēšanas vietu vai arī, ja tas iespējams, samainīt vietām sēdes spilvenus, lai tie “mīkstinās” vienmērīgi.

Mīkstam dīvānam var būt dažādi pildījuma veidi. Par pamatu tiek izmantotas tās pašas poliuretāna putas, tikai tās var būt kombinētas dažāda blīvuma slāņos, sagrieztas sīkos gabaliņos un sajauktas ar dūnām vai speciālām sintētiskām šķiedrām un pildītas spilvenos. Dīvāni ar mīkstā tipa pildījumu parasti izskatās omulīgāki, dažreiz pat nevīžīgāki. Svarīgākais, izvēloties mīkstu dīvānu, ir zināt, ka apmēram reizi mēnesī tam būs jāvelta dažas minūtes laika, lai to “uzmundrinātu” jeb mīkstos spilvenus sabužinātu tā, lai tie atgūst formu un vietās, kur dūnas no sēdētāja svara “sabēgušas” pa malām, sapurinātu atpakaļ pareizajās vietās. Un, protams, arī mīkstais dīvāns būs pateicīgs, ja iespēju robežās laiku pa laikam samainīsiet tā spilvenus vietām.

31666_10000

4. Tomēr, pirms sākat izskatīt plašo dīvānu piedāvājumu, iespējams, der padomāt par to, cik ilgam laikam jūs šo mēbeli pērkat. Ja esat tikko ievākušies īres dzīvoklī ar īres līgumu uz gadu vai diviem, iespējams, prātīgs variants būs ietaupīt līdzekļus un izvēlēties kādu vienkāršāku mēbeli, jo, pēc laika pārceļoties uz jaunu dzīvesvietu, nopirktais dīvāns var nederēt. Ja dzīvesvietā esat uz palikšanu, tad noteikti iesakām vairāk skatīties kvalitātes virzienā, jo jēdziens “lēti un kvalitatīvi” pastāv tikai reklāmas saukļos.

5. Materiāla izvēle – šis nu ir patiešām plašs diskusiju temats. Materiāla izvēle, tāpat kā komforta izvēle, ietver daudzas citas lietas, ar kurām būs jārēķinās visu dīvāna lietošanas laiku. Tādēļ apskatīsim tikai galvenās iespējas un atšķirības.

Dabīga āda. Tai ir dažādi veidi, kas tiek iedalīti pēc ādas apstrādes veida. Dārgāka āda ne vienmēr nozīmē, ka tā ir izturīgāka un vieglāk kopjama. Ādu dārdzību nosaka tās apstrādes veids. Visbiežāk dārgās ādas ir arī visjūtīgākās, toties arī visdabīgākās. Respektīvi, tās tiek krāsotas ilgstoši miecējot un piesūcinot ar krāsu. To virsējais slānis netiek papildus apstrādāts vai arī tiek ievaskots. Uz šāda tipa ādām parasti redzamas dažādas dzīvnieka mūža gaitā iegūtās mikrotraumas. Šādas ādas ar laiku nopulējas, novecinās, skrāpējas un mainās, līdz ar to lietošanas laikā iegūstot papildus vērtību. Tā kā šādas ādas ir ļoti jūtīgas un principā nav tīrāmas, tad ļoti nopietni pārdomājiet, pirms ieviešat sev mājās šādu “draugu” – attiecībās ar to būs jābūt ļoti saprotošiem un delikātiem.

Lietošanai un kopšanai pateicīgākās dabīgās ādas ir tās, kuras tiek krāsotas miecējot jeb piesūcinot ar krāsu un to virsma tiek papildus apstrādāta ar stiprinošiem līdzekļiem. Tās lietošanas laikā drīkst papildus profilaktiski apstrādāt ar netīrumus atgrūdošiem līdzekļiem un regulāri tīrīt.

31889_Istra 2 sofa_10000_7

Kādēļ labāk izvēlēties miecētas ādas nekā ādas, kam krāsa uzpūsta tikai virspusē? Atbilde ir pavisam vienkārša – ja ar laiku ādai rodas kādas mikrotraumas, skrāpējums vai tml., uzplēstā vietiņa būs vismaz līdzīgā tonī, nevis pilnīgi atšķirīga un līdz ar to pamanāmāka. Turklāt ādām ar mākslīgi izveidotu virsējo slāni ieplaisājot ir tendence lobīties. Uzreiz jāpiebilst, ka šādos gadījumos noteikti meklējiet speciālistu un neielaidiet plīsumu tālāk – jo mazāka skrambiņa, jo veiksmīgāk to varēs salabot.

Audumi – daudz un dažādi, ar visdažādākajiem sastāviem, rakstiem un faktūrām. Atkarībā no paredzētās lietošanas intensitātes vērts pievērst uzmanību auduma nodilumizturībai un tam, cik ļoti audums “ metīs pūku” (tā saucamie Martindale un Pilling rādītāji). Vēl svarīgs ir auduma blīvums. Piemēram, mikrošķiedras audumi (Microfiber) būs vispiemērotākie, ja mājās ir mīluļi ar asiem nagiem, jo šī tipa audumi ir blīvi, bez diega pavediena un vieglāk tīrāmi.

JASPER_AA

Ir vēl tāda grupa kā ādas imitācija – pilnībā sisntētisks materiāls, kura kvalitāte var būt no ļoti labas (var kalpot ilgi un vizuāli nezinātājs neatšķirs no dabīgas ādas) līdz ļoti sliktai (plaisās, lobīsies, vizuāli redzams un jūtams, ka materiāls nav dabīgs). Šis materiāls vienmēr būs sviedrējošs.

Lielākā atšīķirība starp ādu un audumu, pirmkārt, ir sajūtama, miesai saskaroties ar materiālu. Tam seko vizuālais aspekts un kopšanas, lietošanas ērtums. Ādu (izņemot neapstrādātās ādas) būs vieglāk kopt, tā tik ātri neiesūks izlijušu šķidrumu. Audumi ir noturīgāki pret skrāpējumiem un rada mājīgāku sajūtu.

Neatkarīgi no tā, kuru materiāla veidu izvēlēsieties, būtiski ir to pareizi lietot un regulāri, pareizi kopt. Tad jebkurš dīvāns kalpos jums ilgus gadus.

6. Aizmirstiet par maiga, mīksta auduma ieskāvienu, iesēžoties dīvānā vai maigu ziloņkaula toni jaunajam dīvānam, ja šobrīd jūsu dzīvē kārtību nosaka mazs ķipars, kurš regulāri nočiepj šokolādes konfektes un pamanās pusi izsmērēt arī uz dīvāna un citām vietām mājā. Labāka izvēle noteikti būs tumšākas krāsas viegli kopjama āda. Tāpat pirms dīvāna iegādes izvērtējiet savu četrkājaino draugu paradumus. Ja jūsu kaķa mīļākā nagu asināšanas vieta ir dīvāna stūris, āda vai audums ar izteiktu tekstūru nebūs prātīga izvēle. Labāk izvēlieties audumus, kuriem nav diegu pavedienu, piemēram mikrošķiedras audumus. Savukārt, ja jums ir suns, kurš ir pārliecināts, ka dīvāns ir iegādāts tieši viņa miega kvalitātes uzlabošanai, ieteiktu padomāt par ādas apdari – spalvas nepieķeras un, ja notek siekaliņa, viegli uzkopt.

B895_0002 CMYK

Abos gadījumos ideāli būtu, ja dīvāna spilvenu pārvalki būtu noņemami, tātad arī vieglāk kopjami un nepieciešamības gadījumā nomaināmi.

7. Kad visi augstākminētie jautājumi ir atbildēti, nonākam pie stila lietām. Interjers var būt gan neitrāls, gan dinamisks un kļūt par personas rakstura un stila turpinājumu. Šeit viss ir jūsu rokās! Pieturēties pie klasiskām vērtībām un veidot klasisku interjeru ar atbilstoša stila mēbelēm. Vai ļauties radošumam un ideju brīvībi, saliekot kopā it kā nesavienojamas lietas no dažādiem stiliem, toties lieliski atspoguļojot jūsu individuālās personības raksturu un dzīves telpas izjūtu.

OHIO_A

8. Lai mēs telpā justos labi, lielu lomu spēlē toņu izvēle. Krāsas ir mums visapkārt. Bez tām mēs nevaram iedomāties ikdienu. Izvēloties dīvāna toni, ņemiet vērā savu raksturu, temperamentu, kā arī mērķus, kam kalpos dīvāns un kādā telpā tas atradīsies, kā arī sajūtas, ko interjerā vēlaties sasniegt ar izvēlēto krāsu. Svarīga ir dīvāna toņa saskaņošana ar sienu, griestu, grīdas toni un materiālu. Spilgtu krāsu kombināciju vietā ir ienākuši smalki niansēti pasteļu krāsu salikumi. Šobrīd interjerā ir aktuāla pelēkā krāsa visās tās izpausmēs – no visgaišākā līdz antracītpelēkam, tik pat kā melnam tonim. Bet var būt arī cita pieeja – dīvāns kā akcents. Īpaši, ja konkrētā krāsa izceļ izvēlētā auduma vai ādas raksturu.

24629_10000

9. Bieži vien ir vēlme savienot patīkamo ar lietderīgo. Kādēļ gan neiegūt no dīvāna vairāk kā tikai sēdmēbeles funkciju? Var taču papildināt to arī ar gultas mehānismu un iegūt divus labumus uzreiz. Ir reizes, kad funkcionalitāte, šajā gadījumā iespēja pārveidot dīvānu par gultu, ir svarīgāka par ērtību. Piemēram, ja ir neliels dzīvoklis un nav iespējas izveidot atsevišķi guļmistabas telpu un telpu viesu uzņemšanai. Vai arī, ja pie jums ir tik patīkami pavadīt laiku, ka draugi vai radi biežāk nakšņo jūsu dīvānā nekā savās mājās. Tad, protams, dīvāns, kurš pārveidojams par gultu, ir ļoti pamatota un lietderīga izvēle. Izvēloties dīvāngultu, pievērsiet uzmanību divām būtiskām lietām – mehānismam un matracim. Mēhānismi mēdz būt dažādi. Svarīgi, lai tas būtu viegli izvelkams un iebīdāms atpakaļ dīvāna karkasā un lai izvilktā veidā tas būtu stabils, nešūpotos un nečīkstētu pie katras kustības. Ērtāk būs lietot mehānismus, kuriem gan muguras, gan sēdes spilveni tiek ielocīti zem gultas, tā padarot to stabilāku, kā arī atkrīt problēma, kur novietot nevajadzīgos spilvenus, lietojot dīvānu kā gultu.

15244_madison-sofa-bed-with-adjustable-headrest_10000_122525_madison-sofa-bed-with-adjustable-headrest_10000_6

Tāpat kā gultām, arī dīvāniem izmantotie matrači ir dažādu veidu ar dažādiem pildījumiem – atsperu, putu, ar gaisu pildāmi. Kādu izvēlēties, atkarīgs no katra izjūtām –patīk gulēt uz cietāka vai mīkstāka matrača. Tomēr jāpatur prātā, ka atsperu matracim, regulāri turot to salocītā stāvoklī, atsperes locījumu vietās, iespējams, deformēsies. Un, ņemot vērā, ka dīvāngultā var ievietot salīdzinoši plānu matraci, atsperu matracim cauri varētu būt jūtama mehānisma konstrukcija, jo sevišķi gulētājiem, kuri ir augumā un miesas uzbūvē svarīgāki kā vidējais statistiskais lietotājs. Tādēļ aizvien vairāk izvēle notiek par labu putu matračiem. Tie ir blīvi, plāni un vienlaikus ērti gulēšanai. Dodoties dīvāna-gultas meklējumos, nekautrējieties no sirds izcilāt visus mehānismus un izgulēties uz piedāvātajiem matračiem – tikai tā atradīsiet sev piemērotāko un labāko.

Neatkarīgi no tā, kādu mehānismu un matraci izvēlēsieties, jārēķinās ar to, ka tajā dīvāna daļā, kurā ievietots gultas mehānisms, sēdēšanas komforts cietīs. Sēdes spilveni būs cietāki, iespējams, varēs just mehānisma konstrukcijas rāmi dīvāna malās. Un te nu nopietni jāpadomā, vai vērts upurēt savu ikdienas komfortu, ja ciemiņi pa nakti paliek tikai dažas reizes gadā. Iespējams, viņiem nebūs nekas pretī pārlaist vienu nakti uz piepūšamā matrača.

10. Kad atrastas atbildes uz visiem jautājumiem par funkcionalitāti, komfortu, estētiku, stilu u.c., esam nonākuši pie “extru” sadaļas. Šajā sadaļā ietverts viss aprīkojums, bez kura it kā iespējams iztikt, bet tomēr ar to ir patīkamāk un komfortablāk baudīt konkrēto lietu. Ja automašīnai tāda, ir, piemēram, ziemā tik patīkamā sēdekļu apsildes funkcija, dīvāniem šāds aprīkojums ir regulējami galvas balsti, manuāli vai elektroniski izbīdāmi kāju balsti, relaksācijas mehānismi, pārbīdāmi vai nolokāmi roku balsti. Gadžetu cietnītājus noteikti iepriecinās dīvāna roku balstos iestrādātas viedierīču pieslēgvietas, kas ļaus vadīt dažādus procesus, nepieceļoties no iesildītās vietas dīvānā.

24654_1000011. Kas kūkai rotājums, tas dīvānam aksesuāri – spilveni, pledi, roku balstu uzlikas / paplātes. Tie var palīdzēt telpā izveidot vienotu ansambli un sapludināt kontrastējošas lietas, vai, tieši pretēji – sniegt papildus asumiņu interjeram, piešķirot raksturu jūsu mājas sajūtai.

20913_10000 16607_magazine-holder_10000_3 16443_tray_10000_2